Írország kulturális hagyományai valószínűleg az írek irodalmi sikereiben is szerepet játszottak, hiszen akinek nincs az anyanyelvében szó az igen és a nem fogalmára, az egy másik nyelven (angolul) beszélve is mestere lesz mondandója csűrés-csavarásának.
És hamarosan úgy nyeri a Nobel-díjakat, mintha számolatlanul osztogatnák őket. Írország irodalmi hagyományai élénken jelen vannak minden barátságos ír kocsma ivójában, hiszen ezekben Joyce, Beckett, Wilde és Kavanagh szelleme él. Persze, ha nem tudja az ember ki is volt pontosan az a Shaw vagy Sheridan, egy jó korsó sört akkor is mindig felhajthat.
Élvezze hát az ízes kocsmai filozofálást Dublinban, a történetmesélést Armagh-ban vagy a versolvasást az Aran-szigeteken.
Belfastban látogasson el a Writers’ Square-re (Írók tere) szemben a St. Anne’s Cathedrallal (Szent Anna Székesegyház). Az árkádok alatt a kőbe vésve megtalálja a nagy észak-ír írók neveit: a Nobel-díjas Seamus Heaney-ét, Brian Frielét, Louis MacNeice-ét, C.S. Lewisét (a Narnia krónikái szerzőéjét) és John Hewittét, csak hogy néhányat említsünk.
Ha mélyebb betekintést szeretne nyerni az irodalmi hagyományokba, egész évben előadások és kurzusok segítik: a John Hewitt Nyári Iskola Belfastban a Merriman Iskola pedig, általában augusztusban, Clare-ben várja az érdeklődőket.
A zene az írek mindennapjainak elválaszthatatlan tartozéka – bár a jig és reel számokért egyelőre nem osztanak Nobel-díjat. Írországban több zenei fesztivált (nevük rendszerint: fleadh) rendeznek egy évben, mint ahányszor a bodhrán (ír dob) verőjét a dobos egy szám alatt meglendíti.
Egyes fesztiváloknak a rögtönzött előadások is szerves részét képezik. Ilyenek például a Féile an Phobail Nyugat-Belfastban, valamint a Galway Racing Festival vagy a Puck Fair Kerryben.
Az ír nyelvben hagyományosan nincs szó az „igen” és a „nem” kifejezésére. Ezt tudva, sok mindent megért az ember az írekkel kapcsolatban. Megérti például, miért válaszolnak ilyen körülményesen, ha italra invitálják oket: „Na jó, legyen!” „Hát, nem kéne…” „Ahogy gondolod…” „Talán egy kis pohárral”.